Maakri tn. piirkond on Tallinna tööstuse häll. See tänav jooksis paralleelselt Härjapea jõega, mis oli keskaegse Tallinna veerikkaim jõgi. Juba keskajal olid siin vesiveskid ja nahaparkimise töökojad. Siin elasid põhiliselt käsitöölised, kelle tegevus linnamüüri sees paiknemiseks liiga saastav (nahaparkimine, traanikeetmine, linatöötlemine) või liiga palju ruumi nõudev (veskitöö, kangaste pleegitamine). Majade tagant algas kohe põllumaa.
Kuna 13. sajandist saadik veskeid ja tööstusi tööle pannud jõgi oli lõpuks vägagi reostatud ja kinni kasvamas (sinna suubusid ka käimlate ülevoolurennid), kaeti ta 1914. aastal plaatidega ja suunati lõplikult kanalisatsioonitorusse 1937. aastal. Härjapea jõgi vuliseb maa all praegugi: sellest annavad märku Maakri tänava üleujutused sula ja suurvihmade aegu Härjapea jõel paiknenud vesiveskitest kujunes hiljem nii mõnigi suurem tööstus.
1877. a. asutati Grünwaldi (hilisem Unioni, nõukogude ajal jalatsivabrik Kommunaar ja nahkgalanteriikombinaat Linda) nahavabrik. Praeguse Stockmanni kohal asus paberivabrik.
Perekond Birk elas selles piirkonnas juba alates 1625.a. Oma auru-värvimise ja keemilise puhastuse tööstuse rajas ta 1820.a.aastal, olles oma alal vanim tööstus Eestis. 1910 valmis Maakri 23 kena juugendhoone.
Hoone autor on vene arhitekt Aleksander Jaron,tema projekteeritud on näiteks ka hoone Estonia pst 13 – endise Vene Riigipanga Reveli kontor,mis oli Eesti Panga peahoone kuni 1935. aastani. Majas paiknesid keemilise puhastuse, värvimise ja apreteerimise töökojad. Teisel korrusel elas perekond Birk.
Omaaegsest reklaamist näeme, et pakuti järgnevaid teenuseid:”värvimine, vanutamine, sheerimine, dekateerimine, apreteerimine ja pleekimine, ülikondade, kleitide, palitute, siidiriiete jne.keemiline puhastamine, pressimine ameerika Hoffmanns Methodi masinal.” Reklaam kuulutab, et Birki tööstus omab “Grand Prix ja 7 kuldauraha.”
Aastast 1937 on säilinud krundileht, millest nähtub, et maja oli ümbritsetud halli 2-meetrise taraga, milles olid laudväravad, õuel oli 2 kuuri, kelder, viljapuud-põõsad, seal peeti 12 kana. Maja omanikuks oli sel ajal Martha Dethloff, kes üüris ka osa ruume välja, sest majas oli 3 korterit. Arhiivis on pr.Dethloffi kiri Tallinna Linnavalitsusele, kus ta kirjutab vastuseks linnapoolsele maksukõrgendusele , et “Maja Maakri 23 ei saa normal-üürilisi kätte, just vastiku haisu pärast, mis jõgi ja nahavabrik välja saadavad, seepärast ei või juttugi olla säärasest kõrgendusest.”Härjapea jõe suunamine kanalisatsioonitorusse 1937.a. lahendas nähtavasti selle probleemi…
Nõukogude ajal tegutses majas Tootmiskoondis Kiir, majas teostati keemilist puhastust ja värvimistöid, samuti oli olemas iseteenindav pesumaja, mis olid avatud aastani 1992.
1994.a. ostis maja avalikul enampakkumisel saksa firma a+4 Marketing Systeme GmbH. Asutati OÜ Maakri Keemiline Puhastus, kes on maja omanikuks praegugi. AS Harju Ehitus restaureeris maja põhjalikult ja 2. juunil 1996.a. avas uksed esimene Sauberlandi keemiline puhastus Eestis. Sauberlandi kett laienes hiljem Tartusse, Pärnusse ja Narva, vastuvõtupunktid olid Viljandis, Jõhvis, Rakveres, Kohtla-Järvel, Sillamäel. Maja ette rajati jaapani stiilis aed, mida kaunistavad 2 skulptuuri: kotkas Saksamaa sümbolina ja siil, Kalevipoja nõuandja, Eesti sümbolina.
2008.a. müüdi Sauberlandi keemiliste puhastuste kett OÜ-le Sol Eesti.
On mitmeid töötajaid, kes seotud selle majaga juba üle 40 aasta, armastavad seda maja ja oma tööd, see on tõeliselt tänuväärne, haruldane ja annab majale hinge.
Majas on endiselt keemiline puhastus ja pesumaja, lisaks juuksurisalong ja bürood.